Itadakimasu – Turkish

Itadakimasu, Japonların yemekten önce takdir ifadesi olarak söyledikleri bir kelimedir.english_illust

Fakat bu takdir ifadesi, sadece yemek üzere olunan yiyecekler için değildir; çok daha derine, Japon kültürü ve toplumunun temeline kadar gider…

İlk olarak etrafımızdaki yaşamı takdir ederiz. Yediğimiz tüm gıdalar, hayvanlardan bitkilere ve tek bir pirinç tanesine kadar, yaşayan, nefes alan, büyüyen ve otlayan bir yaşam biçimidir. Yemek yememiz ve hayatımızı devam ettirmemiz için bir başka yaşam feda edilmelidir.

Bu nedenle, tüm yaşam biçimlerine olan minnettarlığımızı göstermek için Itadakimasu deriz.

İkinci olarak, sadece bir tabak yemeği yapmak için bile çok sayıda insanın çabası gerekmektedir. Sebzeleri yetiştiren çiftçiler, hayvan yetiştiricileri ve okyanusu arşınlayan balıkçılar vardır, böylece diğerleri yemekleri ulaştırabilir ve hazırlayabilir. Onların çabaları olmasaydı yemek masanız bomboş olurdu. Yemek üzere olduğunuz balık, gezegenin diğer tarafında tutulmuş ve binlerce kişinin çabasıyla size ulaştırılmış olabilir. Dünya üzerinde birbirimize yardım etme konusunda ne kadar derinden minnettar olduğumuzun ve bağlı bulunduğumuzun farkına nadiren varmaktayız.

Bu nedenle, tüm insanlara olan minnetimizi göstermek için Itadakimasu deriz.

Üçüncü olarak, canlı yaratıklar, gün ışığı, hava, su, toprak ve doğanın tüm bereketi olmaksızın yaşayamazlar. Güneş, her sabah doğar ve her akşam batar. Hepimiz, yeryüzünün cömertliği sayesinde yaşıyoruz. Yiyeceğimiz ve tüm yaşam biçimleri, kendi yaşamlarımız da dahil, doğaya ve yeryüzüne bağlıdır. Bu nedenle, yeryüzüne ve evrene olan derin minnettarlığımızı göstermek için Itadakimasu deriz.

Sadece tek bir kelime, Itadakimasu, ne kadar çok anlam taşımaktadır…

Itadakimasu, tüm yaşam, insan ve yeryüzünün kendisi için minnettarlık kelimesidir.

Umuyoruz ki Itadaki-masu’nun derin ruhunu paylaşabilelim ve gelecek nesillere daha iyi bir toplum yaratmak için doğa ve tüm gezegendeki görmediğimiz insanlarla uyum içinde yaşayabilelim.

Haydi yemeğin tadını çıkaralım, Bon Appétit (Afiyet Olsun), Itadakimasu ruhunu hissedelim!english_illust4